Rooms-katholieke parochie voor de traditionele Latijnse liturgie in de Sint-Agneskerk te Amsterdam
Actuele website: https://agneskerk.nl

25 januari 2024

Eén bankrekeningnummer

Voor al uw giften en kerkbijdragen aan de parochie kunt u voortaan gebruik maken van bankrekeningnummer NL48 ABNA 0589 9700 89 ten name van Parochie H. Jozef te Amsterdam. Gebruikte u voorheen het rekeningnummer van de Sint-Agnesparochie, dan wordt u vriendelijk verzocht om een wijziging door te voeren in de betaalomgeving van uw bank.

14 januari 2024

Introitus: Omnis terra adóret te, Deus

Tweede zondag na Driekoningen

De bruiloft te Kana.

Epistel
Rom. 12, 6–16
Broeders, de gaven die wij bezitten, zijn verschillend overeenkomstig de genade, die ons is geschonken. Is het de gave van de profetie, gebruik ze dan volgens de eisen van het geloof; is het een of ander dienstwerk, geef u aan dat ambt; hebt gij te onderrichten, wijd u aan het onderricht; moet gij prediken, leg u toe op de prediking. Wie de armen bedeelt, laat hij het doen in eenvoud; wie in de overheid gesteld is, doe het met zorg; wie barmhartigheid beoefent, laat hij dat doen met blijmoedigheid. De liefde moet zijn zonder huichelarij. Hebt een afschuw van het kwade, en blijft gehecht aan het goede. Bemint elkander met broederlijke liefde. Gij moet voorkomend zijn in hoogachting voor elkander. Wilt in uw ijver niet verslappen; weest vurig van geest en dient de Heer. Laat de hoop u blijmoedig maken. Gij moet geduldig zijn in lijden, blijft volharden in het gebed. Helpt de gelovigen in alle nood, en beoefent de gastvrijheid. Zegent hen, die u kwaad doen; zegent hen, en vloekt hen niet. Wilt blij zijn met de blijden en wenen met hen, die wenen. Blijft eensgezind onder elkander; wilt niet streven naar wat groot schijnt, maar weest tevreden met het kleine.

Evangelie
Joh. 2, 1–11
In die tijd, werd er te Kana in Galilea bruiloft gevierd; ook de Moeder van Jezus was daar tegenwoordig; en Jezus werd met Zijn leerlingen eveneens op de bruiloft genodigd. Nu kwam er gebrek aan wijn, en de Moeder van Jezus zei Hem: “Zij hebben geen wijn meer.” Jezus antwoordde haar: “Vrouw, wat wilt gij van Mij? Mijn uur is nog niet gekomen.” Zijn Moeder zei dan tot de bedienden: “Doet alles, wat Hij u zal zeggen.” Nu stonden daar vanwege de joodse reinigingsgebruiken zes stenen kruiken, elk met een inhoud van twee of drie metreten. Jezus sprak tot hen: “Vult de kruiken met water.” En zij vulden ze tot boven toe. Dan zei Hij tot hen: “Schept er nu wat uit en brengt het naar de hofmeester.” Dat deden zij. De hofmeester proefde van het water, dat wijn was geworden; en daar hij niet wist, waar deze vandaan kwam, - de bedienden, die het water geschept hadden, wisten het wel – riep hij terstond de bruidegom en zei tot hem: “Iedereen begint met de goede wijn op te zetten, en wanneer er goed gedronken is, komt men met een mindere soort; maar gij hebt de beste wijn bewaard tot nu toe.” Zo deed Jezus Zijn eerste wonder te Kana in Galilea, en openbaarde er Zijn heerlijkheid. En Zijn leerlingen werden bevestigd in hun geloof in Hem.

Overweging
Het Evangelie van vandaag, dat ons laat zien hoe Christus voor de eerste keer Zijn goddelijke macht toont door water in wijn te veranderen op de bruiloft te Kana, staat enigszins in het licht van de Openbaring van de Heer. Want zij vertelt ons over de derde openbaring van Jezus’ heerlijkheid, die eerder ook al op de feesten van Epifanie en van de doop in de Jordaan herdacht werd. En dat is ook precies wat het Evangelie van vandaag wil weergeven: Jezus deed Zijn eerste wonder te Kana in Galilea. Hij openbaarde Zijn heerlijkheid en Zijn leerlingen geloofden in Hem.

Jezus openbaart Zijn heerlijkheid. Dat is een uitdrukking van de heilige Johannes, evangelist. Niet alleen Zijn heerlijkheid maar ook Zijn goedheid werd in Kana tastbaar. Want het is niet zonder betekenis dat Hij Zijn heilige Moeder inschakelt. In Zijn voorzienigheid heeft Hij ervoor gezorgd dat zij om de gunst van het wijnwonder zou vragen. En tot in alle eeuwen is het wonderbaarlijk treffende woord van de Moedermaagd tot leidraad geworden: “Doet alles wat Hij u zeggen zal.” Maria zal onze voorspreekster zijn en onze noden aan Jezus openbaren. Maar zelf richt zij zich tot ons met de vermaning toch vooral stipt te zijn in het vervullen van de wensen van Jezus.

Dit leidt ons in de sfeer van Jezus en Maria. Zij leidt ons tot Hem en vraagt van ons een grote trouw en ijver in alles wat Hij verlangt. Pas dan komt het onbegrijpelijke en onverklaarbare wonder. Zonder enige moeite, zonder een enkel gebaar, slechts op de wenk van zijn god-menselijke Wil verandert Hij het water in wijn. Hij is tot alles in staat, ook bij ons en in ons, nu nog en alle dagen. Dit wonder voltrekt zich tot op heden in de heilige Mis bij de verandering van de elementen en het bezit de kracht om ook ons te veranderen als wij het toelaten.

De les die wij uit dit verhaal moeten trekken is geen andere dan te luisteren naar Christus en Zijn woorden op te volgen. God heeft Zich in Christus aan ons geopenbaard. Wie hiervan doordrongen is, weet dat dit een onuitsprekelijk geluk is. De voltrekking van de openbaring, door het toepassen van de helende kracht van God, wordt aan ons medegedeeld in de heilige liturgie, door de sacramenten en door toepassing van het zedelijk leven dat uit ons geloof voortvloeit.

Doet alles wat Hij u zegt!

5 januari 2024

Wijding van het Driekoningenwater

Op het feest van de Openbaring des Heren wordt het Driekoningenwater gewijd. Dit bijzonder sterke wijwater is geliefd onder het katholieke kerkvolk.

Het volksgeloof zegt dat de demonen dit wijwater in het bijzonder vrezen vanwege de vele exorcismen die tijdens de plechtige wijding ervan worden gezongen. Daarom ook wordt het graag door de gelovigen mee naar huis genomen om op deze feestdag alle vertrekken in huis ermee te zegenen. Het is goed om hierbij het gebed tot de heilige aartsengel Michaël te bidden. Hij is de aanvoerder van de hemelse legerscharen en een sterke beschermer tegen het kwaad.

Na het feest van Driekoningen kan het als gewoon wijwater worden gebruikt.

Diakenwijding Gideon Zoonen


Op zaterdag 16 december jl. werd Gideon Zoonen door mgr Wolfgang Haas, aartsbisschop van Vaduz (Liechtenstein), in het Duitse Wigratzbad tot diaken gewijd.

Wegens ziekte kon hij in mei 2023 niet samen met zijn jaargenoten gewijd worden.

Met de diakenwijding is Gideon ook definitief geïncorporeerd in de priesterbroederschap Sint Petrus (FSSP).

De priesterwijding staat gepland voor 15 juni 2024.

4 januari 2024

Van de pastoor: Gelukkig en gezegend Nieuwjaar!

Beminde gelovigen,

Van harte wens ik u een gelukkig en gezegend jaar 2024 toe! Reeds aan het begin van het nieuwe jaar zijn er enkele grote gebeurtenissen waarbij ik hoop u allen te mogen verwelkomen. Op zondag 7 januari zal pater Hagenbeek op ceremoniële wijze definitief worden opgenomen in de priesterbroederschap Sint Petrus (FSSP). Op die zondag zal hij tussen de heilige Missen van 9.45 en 11.00 uur zijn geloften afleggen. Na afloop van de Hoogmis is er in de zaal van de pastorie gelegenheid om hem te feliciteren.

Op zondag 21 januari vieren we het hoogfeest van de heilige Agnes, titelheilige van ons kerkgebouw. Na de plechtige Hoogmis houden wij de jaarlijkse Nieuwjaarsreceptie in de pastorie met de ondertussen klassiek geworden veiling. Aankopen dienen, zoals altijd, contant afgerekend te worden.

Ook verheugen wij ons deze maand op de eerste zondag (7 januari), wanneer wij de pasgewijde diaken, de eerwaarde heer Gideon Zoonen FSSP, op bezoek hebben. Op deze zondag zal hij in de Hoogmis de predicatie verzorgen. Zijn wijding op zaterdag 16 december in Wigratzbad vervult ons met grote vreugde en dankbaarheid en herinnert ons eraan om dagelijks voor heilige roepingen te blijven bidden.

Met mijn priesterlijke zegen,
Pater M. Kromann Knudsen FSSP, pastoor